Wednesday, 3 March , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ - 20 رجب 1442
شناسه خبر : 581
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶ |

بررسی پیامد های جنگ قره باغ بر امنیت ملی ایران

منطقه ی قفقاز جنوبی در شمال غرب ایران جزو مناطق استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است و جنب و جوش کشور های دیگر مانند رژیم صهیونیستی، امریکا، روسیه، ترکیه برای سلطه بر منطقه، خود گویای اهمیت آن است. هر نوع تغییر مرز های سیاسی در منطقه ی قره باغ ممکن است منافع ملی ایران را با مشکلات اساسی مواجه سازد و لازم است مسئولین جمهوری اسلامی به هر نوع تغییر مرزی در شمال غرب ایران حساس باشند.
بررسی پیامد های جنگ قره باغ بر امنیت ملی ایران

به گزارش پاکان پرس، جنگ قره باغ در مرز های شمال غرب کشور بر امنیت ملی ما اثر گذار است و تغییر مرز های سیاسی منطقه ی استراتژیک قفقاز ممکن است برای منافع ملی ایران خطرآفرین باشد.

برای بررسی بیشتر پیامد های این جنگ خانمان سوز نیاز است تاریخ منطقه ی قفقاز را به طور خلاصه مرور کنیم.

نگاهی کوتاه به تاریخ منطقه ی قفقاز:

منطقه ی قفقاز واقع در آسیا و اروپا است و شامل سرزمین های میان دریاچه ی خزر و دریای سیاه می شود.

قفقاز به دوبخش قفقاز شمالی (که هم اکنون جزو روسیه است) و قفقاز جنوبی (شامل کشور های جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخش هایی از ایران و ترکیه است) تقسیم می گردد.

در تاریخ ایران، منطقه ی قفقاز جنوبی همواره بخش جدا ناپذیر این سرزمین بود و جنگ های خونینی هم برای دفاع از این منطقه توسط حکومت های ایرانی انجام گرفت.

به طور مثال امپراطوری روم همواره به منطقه ی ارمنستان چشم طمع داشت و بار ها بین حکومت اشکانیان ایران و حکومت روم بر سر این منطقه جنگ درگرفت.

بعد ها نیز در زمان حکومت صفویان،افشار و زندیه بر ایران، حکومت های عثمانی و روسیه ی تزاری به منطقه ی قفقاز جنوبی با چشم طمع می نگریستند اما اقتدار نسبی ایران در زمان آن حکومت ها مانع دست درازی بلند مدت همسایگان ایران به این منطقه می گشت.

سرانجام با ضعف نظامی ایران در زمان فتحعلی شاه قاجار، روسیه ی تزاری شرایط را برای دست درازی به این منطقه فراهم دید و طی جنگ هایی منطقه ی گرجستان و ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروزی را اشغال نموده و فتحعلی شاه قاجار نیز بخاطر حفظ تاج و تختش چشم بر حکمرانی این مناطق بست و آن مناطق را طی قرار داد های گلستان و ترکمنچای به روسیه ی تزاری واگذار نمود.

بعد ها در اواخر حکومت قاجار، بلشویک ها در روسیه قدرت را از تزار ها گرفتند و حکومت سوسیالیستی شوروی را بنا نهادند و سرزمین های قفقاز جنوبی نیز جزو قلمروی آنان شد.

پس از دهه ها حکمرانی سردمداران شوروی بر مناطق قفقاز جنوبی، سرانجام با فروپاشی این رژیم در سال ۱۹۹۱، مردم منطقه ی قفقاز جنوبی توانستند سه کشور جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و جمهوری گرجستان را تشکیل دهند و به استقلال برسند.

پانترکیسم خطر پیش روی ایران، اسم رمز صهیونیست ها برای تکه تکه کردن ایران:

پس از حمله ی سلجوقیان به ایران و منطقه ی زاگرس و آناتولی، سیل قبایل ترک زبان وارد ایران شدند و در جای جای ایران پراکنده گشتند (مانند کوه های آناتولی و سرزمین قفقاز) و به علت نزدیکی محل زندگی و تبادل فرهنگی میان بومیان سرزمین قفقاز و آناتولی با این قبایل،زبان ترکی و آذری میان مردم این مناطق رواج یافت.

در طول سالیان دراز گرجی تبار ها و ارمنی ها و آذری زبان ها در کنار هم به خوشی زندگی کردند و مردم با زبان های مختلف بدون دشمنی کنار هم بودند تا اینکه رژیم صهونیستی پروژه ی تقویت “پانترکیسم” در منطقه را در دستور کار قرار داد.

منطقه ی قره باغ چند گروه جمعیتی شامل ارمنی تبار ها و آذری زبان ها را در خود جای داده است و دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان هر دو مدعی آن هستند.

مرام و منش پانترکیسم بر نژاد پرستی بنا شده و موجب نفاق و جنگ و اختلاف میان مردم منطقه خواهد بود و اخیرا دیده شده که الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان از روابط سیاسی، تجاری و نظامی گرم خود با رژیم صهیونیستی سخن می گوید.

در جنگ آخر ارمنستان و جمهوری آذربایجان، رژیم ترکیه که روابط خوبی نیز با رژیم صهیونیستی دارد و عضو ناتو و همپیمان امریکا است به نفع جمهوری آذربایجان وارد نبرد شد و جمهوری آذربایجان نیز از ادوات نظامی اسراییلی بر علیه ارمنستان بهره برد.

ترکیه نیز طبق اخباری تایید نشده برخی تکفیری های تحت امرش در سوریه را وارد منطقه ی قره باغ کرد تا بر علیه ارمنستان بجنگند.

خطرات تغییر مرز های سیاسی در منطقه ی قره باغ برای ایران:

اخیرا طبق اخباری تایید نشده نقشه ای منتشر شده است که از تغییر مرز های سیاسی مناطق شمال غرب ایران حکایت دارد.

تسلیم کردن خاک قره باغ به جمهوری آذربایجان چند مشکل اساسی برای امنیت ملی ایران ایجاد می کند:

سردمداران رژیم ترکیه و جمهوری آذربایجان بار ها اعلام کردند که به خاک ایران چشم طمع دارند و حتی در جشن پیروزی اخیر جمهوری آذربایجان بر ارمنستان، اردوغان شعری مبنی بر اینکه سرزمین های شمال غرب ایران به آن ها تعلق دارد خواند و این اتفاق موجب واکنش وزیر امور خارجه ی ایران و برخی نماینده های مجلس شد.

تقویت پانترکیسم در منطقه و قدرتمند شدن جمهوری آذربایجان موجب تقویت جدایی طلبان و پانترک ها در ایران شده و نیز روابط گرم جمهوری آذربایجان پای رژیم صهیونیستی را به منطقه ی قفقاز جنوبی باز کرده است.

البته این نکته هم حائز اهمیت است که با تغییر مرز های سیاسی منطقه ی قره باغ طبق نقشه ی منتشر شده، جمهوری آذربایجان و ترکیه هم مرز می شوند (جدا از بخش نخجوان) و ترکیه به وسیله ی جمهوری آذربایجان به منابع نفتی و گازی دریای خزر دست پیدا می کند و ممکن است در آینده صادرات گاز ایران به ترکیه دچار مشکل گردد.

همچنین جمهوری آذربایجان دیگر برای ارتباط با بخش نخجوان به ایران نیاز نخواهد داشت و به نوعی اهرم فشار ایران برداشته می شود.

تمام این عوامل گویای این است که مسئولین جمهوری اسلامی باید به هر نوع تغییر مرز سیاسی در منطقه ی قفقاز جنوبی حساس بوده و اجازه ندهند منافع ملی ایران به خطر بی افتد.

نویسنده : فرید فرجی نقیبی |
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.